KSIĄŻKA PROF. EDMUNDA WASZYŃSKIEGO

Z przyjemnością informuję, że ukazała się książka - autobiografia Profesora Edmunda Waszyńskiego.Takiej książki na leszczyńskim rynku wydawniczym jeszcze nie było! „Droga do asklepiejonu”, wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego, to najnowsze wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która już za moment trafi do rąk czytelników,  jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Jej premiera odbędzie się 9 września br. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie

 

Od dramatycznego dzieciństwa do profesora – tak w skrócie podsumować można drogę życiową Edmunda Waszyńskiego. Książka jest bardzo osobistym zapisem zdarzeń, ale też opowieścią o ludziach i zmieniającym się Lesznie. Widzimy miasto najpierw oczami kilkuletniego chłopca. Nasączone magią i liryzmem wspomnienia ożywają w blasku lamp gazowych, w dźwiękach kasy na korbkę, w słodkim aromacie unoszącym się z fabryki cukierków. Czas beztroski kończą najtragiczniejsze wydarzenia dzieciństwa – śmierć matki i okupacja.

Jak potoczyły się losy przyszłego profesora? Autor wraca do lat szkolnych, wspomina harcerstwo, które było wielką przygodą, studia medyczne, trudne życiowe wybory, w końcu pytanie zadane mu przez szwagra, które zaważyło na całym dalszym życiu: Dlaczego nie w Lesznie?

Ciekawe, okraszone wieloma anegdotami i przemyśleniami, są opowieści z lat spędzonych w leszczyńskim szpitalu - od wolontariatu po ostatnią operację, ostatni dyżur… Z wielkim szacunkiem Edmund Waszyński pisze o swoich mistrzach, z serdecznością o uczniach.  W tle zdarzeń - historia Leszna i Polski.

„Droga do asklepiejonu” to książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę.

Książka do nabycia: Księgarnia Osiedlowa, ul. Boh. Westerplatte 10-12, 64-100 Leszno, tel. 65 529 64 69

Zaczerpnięte ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie