ODESZŁA DR EWA BOHDANOWICZW piątek 17 grudnia 2021 odeszła dr Ewa Bohdanowicz. Najstarszy lekarz pediatra w Polsce. Pani doktor przygodę z medycyną rozpoczęla w 1945 roku kiedy po nieudanej próbie dostania się na studia medyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim z sukcesem zdała egzaminy wstępne we Wrocławiu. 
Z prof. Hanną Hirszfeldową zetknęła się przypadkowo, poszukując pracy. Jej sytuacja finansowa nie była najlepsza, a jeszcze straciła prawo do stytpendium, gdyż jak poinformował ją kolega z roku - starosta, miała niewłaściwe pochodzenie. Dowiedziawszy się że prof. Hirszfeldowa poszukuje pracowników natychmiast się do niej zgłosiła. 
Kiedy dostała pracę w laboratorium przyklinicznym prof. H. Hirszfeldowej kontakt młodej adeptki medycyny z wybitną uczoną znacznie się zacieśnił. Być może prof. H. Hirszfeldowa widziała w niej córkę, którą straciła kilka lat wcześniej. 
Kiedy studentka E. Bohdanowicz straciła jeszcze miejsce w akademiku, prof. H. Hirszfeldowa zaproponowała młodej wadowiczance pokój w swojej willi przy ul. Wittiga na wrocławskim Biskupinie.
Po śmierci prof. Ludwika Hirszfelda. p. Ewa już na stałe przeniosła się z pokoiku na poddaszu do mieszkania profesorostwa i została na stałe traktując starzejącą sie panią profesor jak drugą matkę. Opiekowała się nią do końca. 
W mieszkaniu nie robiła radykalnych remontów. Do dzisiaj można w nim poczuć atmosferę jaką stworzyli Hanna i Ludwik Hirszfeldowie.

Na poczatku roku Kapituła statuetki "Stetoskop Wiktora" wyróżniłą dr E. Bohdanowicz. W uzasadnieniu można przeczytać, że Kapituła docenila jej wkład w pilęgnowanie pamięci po wybitnych uczonych. Uroczystość ze wszuystkimi obostrzeniami odbyłą się 13 lutego 2021 roku w domu wyróżnionej.

Na zdjęciu od lewej: dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska, dr hab. Krzysztof Wronecki, dr Dariusz Lewera i dr Ewa Bohdanowicz w dniu wręczenia statuetki "Stetoskop Z. Wiktora".

Przed miesiącem przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Lekarskiej gratulowali dostojnej Jubilatce 100 urodzin.Na zdjęciu z Jubilatką dr Grażyna Ossowska i dr hab. Krzysztof Wronecki.
Msza żałobna zostanie odprawiona w dniu 22.12.2021 o godzinie 12 w kościele prafialanym przy ul. Wittiga.
Pogrzeb odbędzie się w terminie poźniejszym w Wadowicach.

Fotografie Dariusz Lewera, wszelkie prawa zastrzeżone.